newszine

Petulla me sherbet: Receta e veçantë dhe e shpejtë

1 month ago billbordi01 0
Për fat të mirë, recetat e ëmbëlsirave janë të larmishme, interesante e tepër të shijshme, nga ato që të ngopin jo vetëm syrin por edhe shqisat. Në Billbordi.com keni lexuar mjaft receta interesante ëmbëlsirash, por në këtë artikull do të mësoni se si të përgatisni lehtë në shtëpi petulla të ëmbla me sherbet. Përbërësit: 200 Read More

Biskota me tre përbërës: Gati në vetëm 10 minuta

5 months ago billbordi01 0
Rastet kur ju duhet një recetë e shpejtë si për të kënaqur nepsin tuaj apo atë të fëmijëve e të afërmve me siguri nuk janë të pakta. Kjo ndodh më shpesh me ëmbëlsirat të cilat takonisht kërkojnë përkujdesje dhe kohë të përgatiten. Megjithatë ky rregull nuk vlen për të gjitha recetat e ëmbla. Sot AgroWeb.org Read More

Sekretet e përgatitjes së sheqerpareve në shtëpi

5 months ago billbordi01 0
Me arra apo bajame, e sherbetosur dhe e shkrifët, sheqerparja mbetet ndër recetat më unike të amvisave shqiptare. Tradita shqiptare e ëmbëlsirave është e pasur me receta të mrekullueshme por ajo e sheqerpares është padyshim më e veçanta. Është gostia më e mirë për miqtë, ëmbëlsia më e dashur për familjen e sigurisht receta për Read More

Pudingu tradicional i lehtë dhe i shijshëm: Si t’a përgatisni në shtëpi

5 months ago billbordi01 0
Pudingu është një ndër ëmbëlsirat më të lehta si në përgatitje ashtu edhe në shijim. Shumë i dashur për të gjithë dhe ideal për fëmijët apo për më të moshuarit për shkak të përbërjes së butë që ka. Është një nga përgatitjet më të vjetra të ëmbëlsirave në të gjithë botën. Billbordi në këtë artikull Read More

Byreku me qepë e domate: Shije e mrekullueshme shtëpie

5 months ago billbordi01 0
Shoqërohet në mënyrë fantastike me supa të lehta, kos, dhallë, turshi apo sallata të freskëta. Nëse ka një recetë të traditës shqiptare që është e plotë në shije, e me të cilën nuk ngopesh asnjëherë, ajo është receta e byrekut me qepë dhe domate. Ky është një gatim i vjetër, e përdorur ndër shekuj, me Read More

Pite tigani të mbushura me spinaq: Shije dhe traditë shtëpie

5 months ago billbordi01 0
Krokante nga jashtë e të buta brenda, shijen e piteve të shtëpisë nuk mund ta ngatërroni kurrësesi. Kjo recetë qindra vjeçare mund të themi se i ka rezostuar kohës më së miri duke u përshtatur me shijen e secilit. Madje edhe është sofistikuar duke u pasuruar me përbërës të tjerë. Pitet e mbushura janë të Read More

Simite me vaj ulliri: Të ngrohta e të buta

7 months ago billbordi01 0
Aroma karaketistike dhe shija e simiteve të sapo dala nga furra nuk harrohen kurrsesi. Është një nga kujtimet më të dashura që nga fëmijëria e që të shoqëron kurdo gjatë jetës. Shpesh pushton rrugët, kuzhinat e të gjithë shtëpinë duke ju kujtuar se ushqimi i mirë mund të përgatiet edhe me pak. Kështu është edhe Read More

Kek i lehtë me vanilje: Receta e ëmbël me shije delikate

7 months ago billbordi01 0
Ka gjithnjë një arsye të mirë për të përgatitur një ëmbëlsirë. Keku është një ndër recetat më të thjeshta dhe të shijshme, i cili mund të përgatitet shpejt për të gjithë familjen. Billbordi.com sot ju sugjeron recetën e kekut me vanilje dhe xhinxher, e cila do t’ju mbushë shtëpinë me aromë të mrekullueshme. Përbërësit: 300 Read More

Kifle me djathë: Të ngrohta, të buta plot shije

7 months ago billbordi01 0
Një ushqim i lehtë, i shpejtë, por mbi të gjitha i përgatitur në shtëpi edhe i shëndetshëm, kiflet janë padyshim mënyra më e mirë për të mbledhur gjithë familjen rreth tryezës së ngrënies në orët e para të mëngjesit. Billbordi.com ju përcjell më poshtë një recetë fantastike të kifleve me djathë, e cila përgatitet krejt Read More