newszine

Punë katër ditë, ky shtet i fortë nis provat

6 days ago billbordi01 0
Një provë që do t’i lejojë punonjësit të punojnë vetëm katër ditë çdo javë ka nisur sot në Britaninë e Madhe. Në thelb, ideja është që punonjësit e kompanisë do të punojnë vetëm për 80 përqind të javës së tyre normale me 100 përqind të pagës së tyre për të parë se çfarë ndikimi ka Read More

SHBA braktis Ukrainën, DASh urdhëron evakuimin e personelit të ambasadës, hapet rruga për ageresionin rus

6 days ago billbordi01 0
Departamenti Amerikan i Shtetit, ka urdhëruar familjarët e personelit të ambasadës që jetojnë në Ukrainë, të fillojnë evakuimin e shpejtë që të hënën. Sipas një burimi nga një zyrtar i shtetit, ku Departamenti pritet gjithashtu t’u thotë amerikanëve që jetojnë në Ukrainë, se javën e ardhshme duhet të largohen përmes fluturimeve komerciale, raporton DailyMail. Urdhri Read More

Sa kushton për t’u bërë shtetas i Zvicrës?

1 week ago billbordi01 0
Të bëhesh shtetas zviceran është i vështirë dhe nganjëherë i kushtueshëm. Por shuma e saktë ndryshon nga kantoni në kanton. Shtetësia zvicerane është ndër më të kërkuarat në botë. Së bashku me Zvicrën që është një nga vendet më të shtrenjta në botë, do të thotë se shtetësia në kombin alpin ka të ngjarë t’ju Read More

Stuhi të fuqishme, gati një metër borë, “çmendet” moti

1 month ago billbordi01 0
Stuhi të fuqishme kanë goditur rajonet perëndimore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke lënë mijëra vetë pa energji elektrike e duke shkaktuar kaos dhe frikë nëpër rrugë. 76 centimetra borë ranë në disa pjesë të Kalifornisë veriore në 24 orë, duke sjellë ngërce të mëdha të trafikut por edhe ndërprerje masive të energjisë elektrike. Read More

Italia jep lajmin e mirë për Shqipërinë

1 month ago billbordi01 0
Duke nisur nga viti 2023 qeveria italiane do të njohë vitet e punës në vendin tonë. Kjo do të favorizojë emigrantët shqiptarë që jetojnë e punojnë në shtetin fqinjë duke u dhënë të drejtën e pensionit në momentin që mbushin moshën e përfitimit. Senati tashmë ka miratuar fondin e propozuar nga kabineti i ministrave, teksa Read More

Moti bën kthesën e madhe, çfarë na pret deri në fund të nëntorit

2 months ago billbordi01 0
Trendi i thatësisë po vazhdon edhe gjatë kësaj jave. Sidoqoftë, flasim për temperaturat: Edhe sot relativisht ngrohtë, ndërsa nga nesër do të ketë ulje të temperaturave. Kjo ulje e temperaturave nuk pritet të jetë e theksuar. Më së ftohti pritet të jetë të premten nga fronti i ftohtë nga veriu dhe verilindja i cili nuk Read More

Moti bën kthesën e madhe, ja çfarë do të ndodhë gjatë natës

2 months ago billbordi01 0
Temperaturat në Kontinentin evropian janë pak a shumë ashtu siç duhej të ishin këtë mes-Nëntori, ndërsa në fotografi kemi temperaturat minimale në tërë Kontientin ku shihet së më së ftohti është në Skandinavi ku temperaturat po ulen deri në -8 gradë Celsius, lokalisht edhe më ftohtë. Masa e ftohtë ajrore me origjinë polare ka përshirë Read More