newszine

Moti bën kthesën e befasishme, ja se çfarë na pret javën e ardhshme

3 days ago billbordi01 0
Në Shqipëri nesër pritet të mbajë mot mot plotësisht i vranët dhe me reshje shiu. Në jug dhe lindje të vendit priten reshje intensive shiu, ndërsa në viset malore të këtyre rajoneve priten edhe reshje bore. Reshjet më të dendura nesër priten në Maqedoninë Veriore ku në viset kodrinore-malore priten reshje të dendura shqote e Read More

Media gjermane: Shqipëria dhe Kosova rrezikohen nga vërshime, priten reshje rekord

1 week ago billbordi01 0
Përmebytje të mëdha rrezikojnë të prekin vendin tonë gjatë kësaj jave dhe javës së ardhshme. Alarmi është dhënë nga media gjermane “Focus.de”, e cila parashikon që reshjet e shiut të kapin shifra rekord, deri në 300 litra shi për metër katror në 24 orë. Përmbytjet pritet të përfshijnë të gjithë Mesdheun, por kryesisht në Shqipërinë Read More

Shpresë për hapjen e negociatave për Shqipërinë, Bullgaria mund të heq veton

2 weeks ago billbordi01 0
Porositë e përfaqësuesve ndërkombëtarë se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet sa më parë të nisin bisedimet me Bashkimin Evropian për anëtarësim, në Shkup janë pritur me interesim dhe besimin se deri në dhjetor, Bullgaria do të heqë veton, që është pengesa e vetme e procesit të integrimit evropian. Zyrtarët e lartë evropianë, si presidentja Read More

Gazetari boshnjak: Po të isha qeveritar në Tiranë apo Shkup, nesër do të deklaroja se “Open Balkan” ka përfunduar

3 weeks ago billbordi01 0
Gazetari boshnjak, Jasmin Mujanoviç, ka komentuar zhvillimet e fundit në veri të Kosovës. Ushtria e Serbisë është rreshtuar shumë afër kufirit me Kosovën derisa po tregon fuqinë me disa manovra të helikopterëve dhe aeroplanëve ushtarakë kundër një force të Policisë së Kosovës. Boshnjaku Mujanovic ka thënë se këto zhvillime të fundit do të duhej të Read More

Merkel në Shqipëri më 14 shtator, takohet edhe me Kurtin dhe kryeministrat tjerë ballkanikë

2 months ago billbordi01 0
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, më 14 shtator do të bëjë vizitën e fundit si kancelare jashtë shtetit. Ajo ka zgjedhur pikërisht Shqipërinë për të takuar liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit. “Berlini zyrtar konsideron se Tirana dhe Rama për këto vite kanë relaksuar marrëdhëniet e vendeve të Ballkanit, veçanërisht me Read More

Drecun: Propozimi i Walker për diasporën i lidhur me aspiratat e “Shqipërisë së Madhe”

2 months ago billbordi01 0
Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun tha sa megjithëse nuk është plotësisht e qartë në çfarë tubimi William Walker paraqiti idenë e tij rreth një lëvizjeje për bashkimin e diasporës shqiptare “kjo është një lëvizje e organizuar që tashmë ka filloi të krijojë një lëvizje të diasporës së bashkuar shqiptare”. Read More

Pengesat për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

2 months ago billbordi01 0
Përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Evropian ishin bllokuar prej dy dekadash nga mosmarrëveshjet për emrin me Greqinë. Pas një kompromisi jo të lehtë që dha shpresa se mund të hapej rruga, kanë dalë pengesa të tjera, këtë herë nga Bullgaria, e cila ka ngritur kundërshti lidhur me gjuhën dhe trashëgiminë historike. Read More

“Çudi”, Rama reagon pas deklaratës nga Gjermania për ‘Ballkanin e Hapur’

2 months ago billbordi01 0
Pasi qeveria gjermane ka dalë hapur në mbështetje të nismës “Ballkani i Hapur”, ka reaguar kryeministri Edi Rama. Në një postim në Tëitter, Rama thotë që qeveria përveçse e mbështet nismën kërkon që të nënshkruhet marrëveshja për Tregun e Përbashkët Rajonal para Samitit BE-Ballkan në 6 tetor. Postimi i plotë: “ÇUDI”! Qeveria gjermane e mbështeska Read More

A po duan Rama dhe Vuçiqi që me ndihmën e Rusisë ta ndajnë Shqipërinë dhe Maqedoninë në dy pjesë?

2 months ago billbordi01 0
Për njohësit e rrjedhave politike në Ballkan dhe Evropë, angazhimet, takimet, deklaratat, sjelljet dhe synimet politike të dy “vëllezërve” siamez, Edvin Ramës dhe Aleksanader Vuçiqit, janë krejtësisht të lexueshme dhe të tejdukshme, se si synim të përbashkët kanë ndarjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë në dy pjesë, ato veri-perëndimore t’i bashkohen Kosovës që do mbesin nën Read More