newszine

Tetë ushqime që duhet të hani më shpesh gjatë vjeshtës dhe dimrit

2 hours ago billbordi01 0
Ne po përballemi me një periudhë më të ftohtë të vitit, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje shtesë shëndetit dhe cilësisë së ushqimit që marrim në trup. Ne ju sjellim një listë me ato më të rëndësishmet që duhet të përfshini në dietën tuaj. Në vizitën tuaj të radhës në supermarket, Read More

Qumështi apo kosi? Cili është më i mirë për mëngjes

2 days ago billbordi01 0
Në këtë artikull do të mësoni se si të bëni përzgjedhjen e duhur mes qumështit dhe kosit për shëndetin e organizmit. Pasuria e ushqyesve tek kosi dhe qumështi Si qumështi ashtu edhe kosi janë të shkëlqyer sa i përket pasurisë së kalçiumit, kaliumit dhe vitaminës D. Qumështi Qumështi përmban edhe tryptophan, vitaminat B2, B12, K Read More

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse konsumoni arra çdo ditë

4 days ago billbordi01 0
Konsumimi i vetëm gjysmë filxhani arra në ditë mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe të sjellë shumë përfitime për shëndetin tuaj. Arrat janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore, gjë që i jep shkëlqim natyror lëkurës suaj, shkruan “Bright Side”. Ja avantazhet që do të keni nëse hani arra çdo ditë: Mund Read More

Si nuk e paskemi ditur më parë! Farat e lulediellit kurojnë këtë problem shëndetësor shumë të përhapur

2 weeks ago billbordi01 0
Hipertensioni mund të shkaktojë sëmundje të zemrës dhe veshkave, goditje në tru dhe probleme të tjera të rënda shëndetësore. Me miliona njerëz në botë vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe një përqindje e mirë nuk e kuptojnë, sepse nuk ka simptoma. Mosha juaj, historia familjare, gjinia dhe raca mund t’ju vënë në rrezik, Read More

Nuk është uji me limon, këto janë lëngjet që të dobësojnë më shumë

4 weeks ago billbordi01 0
Uji me limon është sugjeruar si pija ideale për dikë që dëshiron të humbasë peshë, edhe realisht ka efekte nëse konsumohet rregullisht dhe i bazuar në një dietë. Megjithatë nuk është pija e vetme që ndihmon trupin në rënien e peshës. Tri pijet e tjera që ndihmojnë në humbjen e peshës në mënyrë të shëndetshme Read More

“Mos e bëni këtë gabim kur konsumoni rrushin”, eksperti zbulon përfitimet e pabesueshme të organizmit nga ky frut

1 month ago billbordi01 0
Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave. A e dini pse bëjnë gabim? Numri më i madh i përbërësve të dobishëm është i përqendruar në farat e rrushit të zi. Këto fara, bazuar në studimet më të fundit shkencore, rezultojnë si të shkëlqyera në Read More

Kërkohet shumë nga të huajt dhe gjendet lehtësisht në vendin tonë, ky frut i rrallë ka vlera të pabesueshme shëndetësore

1 month ago billbordi01 0
Vallzat janë fantastike përsa i përket aktivitetit të tyre antibakterial. Janë fruta krejt të veçanta, me një shije fantastike e të mrekullueshme. Aq sa, nëse nis të konsumosh disa kokrra nga këto fruta të vogla të shijshme, vështirë se mund të ndalesh. Dikur, kur fshatrat kanë qenë më të populluara se sa sot, vallzat kanë Read More