newszine

Do mbeteni pa fjalë! Ja arsyet pse duhet të hani ullinj çdo ditë

1 month ago billbordi01 0
Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyrna të shëndetshme për organizmin. Më poshtë do të gjeni të listuara, përfitimet e rëndësishme që merrni nga Read More

Zbuloni arsyet përse nuk duhet të hani hudhër përpara gjumit

1 month ago billbordi01 0
Në këtë artikull do të mësoni arsyet përse hudhra nuk rekomandohet të konsumohet në mbrëmje përpara gjumit, dhe jo vetëm prej aromës së fortë. Hudhra Irriton Stomakun Hudhra e stimulon të gjithë sistemin tretës, ndaj sasitë e mëdha të hudhrës të ngrëna në mbrëmje, intensifikojnë sekretimin e lëngjeve gastrike dhe të pështymës. Një gjë e Read More

Sa vezë mund të hani në javë për shëndetin e organizmit

3 months ago billbordi01 0
Mëngjesi tipik i shumë amvisave shqiptare përfshinë vezët. Ato na serviren të ziera ose të skuqura në forma të ndryshme. Veza është një ushqim i shëndetshëm. Ajo kombinohet me shumë gatime siç është bukë e thekur me avokado, supë me oriz, tavë me spinaq apo ëmbëlsira. Siç duket, gjatë një jave njeriu arrin të konsumojë Read More

Qumështi apo kosi? Cili është më i mirë për mëngjes

4 months ago billbordi01 0
Në këtë artikull do të mësoni se si të bëni përzgjedhjen e duhur mes qumështit dhe kosit për shëndetin e organizmit. Pasuria e ushqyesve tek kosi dhe qumështi Si qumështi ashtu edhe kosi janë të shkëlqyer sa i përket pasurisë së kalçiumit, kaliumit dhe vitaminës D. Qumështi Qumështi përmban edhe tryptophan, vitaminat B2, B12, K Read More

Nuk jeni të uritur në mëngjes? Mësoni 5 arsyet pse ndodh kjo gjë

4 months ago billbordi01 0
Trupi juaj mund të ketë nevojë për energji për të qenë efikas gjatë ditës, por ndodh që shpeshherë të mos ndiheni të uritur në mëngjes. Edhe pse mungesa e oreksit në mëngjes është një shenjë mjaft e njohur, ndoshta është krejtësisht normale dhe nuk duhet të jetë shkak për shqetësim. Keni ngrënë shumë ose shumë Read More

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse konsumoni arra çdo ditë

4 months ago billbordi01 0
Konsumimi i vetëm gjysmë filxhani arra në ditë mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe të sjellë shumë përfitime për shëndetin tuaj. Arrat janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore, gjë që i jep shkëlqim natyror lëkurës suaj, shkruan “Bright Side”. Ja avantazhet që do të keni nëse hani arra çdo ditë: Mund Read More

Sa peshë humbni nëse ecni një orë në ditë, ja çfarë thonë hulumtimet

4 months ago billbordi01 0
Ecja është një formë e shkëlqyer e stërvitjes që mund të ndihmojë në humbjen e peshës, ndërsa gjithashtu ofron shumë përfitime shëndetësore në përgjithësi. Ndërsa shumë pyesin se deri në çfarë mase mund të arrijmë humbje peshe duke ecur, e vërteta është se kjo varet nga shumë faktorë, më e rëndësishmja nga pesha juaj dhe Read More

Si nuk e paskemi ditur më parë! Farat e lulediellit kurojnë këtë problem shëndetësor shumë të përhapur

4 months ago billbordi01 0
Hipertensioni mund të shkaktojë sëmundje të zemrës dhe veshkave, goditje në tru dhe probleme të tjera të rënda shëndetësore. Me miliona njerëz në botë vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe një përqindje e mirë nuk e kuptojnë, sepse nuk ka simptoma. Mosha juaj, historia familjare, gjinia dhe raca mund t’ju vënë në rrezik, Read More