newszine

Sa vezë mund të hani në javë për shëndetin e organizmit

3 weeks ago billbordi01 0
Mëngjesi tipik i shumë amvisave shqiptare përfshinë vezët. Ato na serviren të ziera ose të skuqura në forma të ndryshme. Veza është një ushqim i shëndetshëm. Ajo kombinohet me shumë gatime siç është bukë e thekur me avokado, supë me oriz, tavë me spinaq apo ëmbëlsira. Siç duket, gjatë një jave njeriu arrin të konsumojë Read More

Tetë ushqime që duhet të hani më shpesh gjatë vjeshtës dhe dimrit

2 months ago billbordi01 0
Ne po përballemi me një periudhë më të ftohtë të vitit, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje shtesë shëndetit dhe cilësisë së ushqimit që marrim në trup. Ne ju sjellim një listë me ato më të rëndësishmet që duhet të përfshini në dietën tuaj. Në vizitën tuaj të radhës në supermarket, Read More

Qumështi apo kosi? Cili është më i mirë për mëngjes

2 months ago billbordi01 0
Në këtë artikull do të mësoni se si të bëni përzgjedhjen e duhur mes qumështit dhe kosit për shëndetin e organizmit. Pasuria e ushqyesve tek kosi dhe qumështi Si qumështi ashtu edhe kosi janë të shkëlqyer sa i përket pasurisë së kalçiumit, kaliumit dhe vitaminës D. Qumështi Qumështi përmban edhe tryptophan, vitaminat B2, B12, K Read More

Nuk jeni të uritur në mëngjes? Mësoni 5 arsyet pse ndodh kjo gjë

2 months ago billbordi01 0
Trupi juaj mund të ketë nevojë për energji për të qenë efikas gjatë ditës, por ndodh që shpeshherë të mos ndiheni të uritur në mëngjes. Edhe pse mungesa e oreksit në mëngjes është një shenjë mjaft e njohur, ndoshta është krejtësisht normale dhe nuk duhet të jetë shkak për shqetësim. Keni ngrënë shumë ose shumë Read More

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse konsumoni arra çdo ditë

2 months ago billbordi01 0
Konsumimi i vetëm gjysmë filxhani arra në ditë mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe të sjellë shumë përfitime për shëndetin tuaj. Arrat janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore, gjë që i jep shkëlqim natyror lëkurës suaj, shkruan “Bright Side”. Ja avantazhet që do të keni nëse hani arra çdo ditë: Mund Read More

Sa peshë humbni nëse ecni një orë në ditë, ja çfarë thonë hulumtimet

2 months ago billbordi01 0
Ecja është një formë e shkëlqyer e stërvitjes që mund të ndihmojë në humbjen e peshës, ndërsa gjithashtu ofron shumë përfitime shëndetësore në përgjithësi. Ndërsa shumë pyesin se deri në çfarë mase mund të arrijmë humbje peshe duke ecur, e vërteta është se kjo varet nga shumë faktorë, më e rëndësishmja nga pesha juaj dhe Read More

Si nuk e paskemi ditur më parë! Farat e lulediellit kurojnë këtë problem shëndetësor shumë të përhapur

2 months ago billbordi01 0
Hipertensioni mund të shkaktojë sëmundje të zemrës dhe veshkave, goditje në tru dhe probleme të tjera të rënda shëndetësore. Me miliona njerëz në botë vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe një përqindje e mirë nuk e kuptojnë, sepse nuk ka simptoma. Mosha juaj, historia familjare, gjinia dhe raca mund t’ju vënë në rrezik, Read More